1 / 2 sider - klik for at bladre

Vikingetræf ved Moesgaard Museum: En tidsrejse til Nordens fortid

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Vikingetræf ved Moesgaard Museum: En tidsrejse til Nordens fortid er en dansk-opgave fra 2024 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (952 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 25. maj 2026.

Reportage om Moesgaard Museums årlige vikingetræf, der forvandler museets omgivelser til en autentisk vikingelejr. Oplev imponerende kampdemonstrationer, oldtids håndværk, levende historieudstillinger og madboder. Dokumentet indeholder interviews med deltagere og arrangører, der deler deres oplevelser fra den ugelange tidsrejse.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet reportage om vikingetræf med interviews og god struktur. Giver et indblik i eventet og kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • arrangement
  • håndværk
  • historie
  • kampdemonstrationer
  • kulturformidling
  • levende historie
  • moesgaard museum
  • reportage
  • vikingetiden
  • vikingetræf

Vikingetræf ved Moesgaard museum: En tidsrejse til Nordens fortid.

Ulla Joan Bertramsen sidder på en bænk som frivillig hjælper, på Moesgaard museum.

I det skjulte hjerte af Danmark, ved Moesgaard museum, blev tiden vendt tilbage i en hel uge. Da voksne og børn stolt omfavnede deres indre viking. I sidste uge afholdt Moesgaard museum et storslået vikingetræf, der tog deltagerne med på en rejse tilbage til Nordens fortid.

Vikingetræf

Over 5000 vikinger deltog den 23-30 juli 2023

i skoven. I forbindelse med vikingetræffet ved Moesgaard Museum. Det finder sted hvert år i uge 30, hvor der dagligt bliver afholdt underholdning og aktiviteter m.m. ”Vikingetræffet hos Moesgaard Museum er en fantastisk mulighed for at komme og møde nye mennesker, som måske kan blive venskaber for livet. Det bliver som sagt afholdt hvert år og har haft succes hver eneste gang.” fortæller Hans Erik Andersen, der arbejder som frivillig skuespiller på Moesgaard.

Tilbage til vikingetiden

Ved indgangen blev gæsterne mødt af en imponerende kopi af et oldtidsvikingeskib, der stod som et vigtigt kendetegn på vikingernes tid. Museets forskellige omgivelser blev forvandlet til en autentisk viking lejr. Dette indeholdt f.eks. vikingetelte og boder med mulighed for håndværk og handel. ”Det var som at træde ind i en tidslomme,” fortæller Ruben Pjevert Jensen, 38 år.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver