Side 1 af 2

En dag som Mona Lisa

En dag som Mona Lisa er en byggeri/energi-opgave til Uni el lign., der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 2 sider (357 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 11. juni 2026.

Skribentens beskrivelse af En dag som Mona Lisa

Denne kreative skriveøvelse fortæller historien om en kvinde, hvis drøm om at blive malet af en kunstner går i opfyldelse. Hun møder kunstneren på en fin café, og efter en charmerende frokost bliver hun malet på en altan med en vidunderlig udsigt. Oplevelsen beskrives som den mest fantastiske dag i hendes liv.

Uddrag fra opgaven

I morges stod jeg for sent op, men det plejer jeg ellers ikke at gøre. I dag er en speciel dag. Jeg skulle nemlig blive malet af en kunst, ja en kunstner. Det har altid været en drøm at blive malet af en kunstner. Jeg blev helt målløs da han spurgte mig. Så jeg tog min pæneste kjole, ordnede mit hår så jeg var klar til at blive malet. Jeg skal møde ham henne ved en cafe, ved navn dejavour. En meget fin restaurant, som jeg har hvert fald hørt om. Så der tog jeg hen, da jeg kom derhen,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver