1 / 3 sider - klik for at bladre

Overfaldet på en ung mand: en reportage

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Overfaldet på en ung mand: en reportage er en dansk-opgave fra 2022 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (827 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 11. juni 2026.

Denne reportage beskriver et overfald på en ung mand i Hjørring, herunder politiets efterforskning, vidneudsagn fra Hanne Mortensen og offerets egen beretning. Opgaven diskuterer også forebyggelse med efterforskningschef John Andersen og afsluttes med dommen over gerningsparret Josefine og Mark.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret reportage om et overfald, der inkluderer interviews, politiets efterforskning og en konklusion. Giver god inspiration til genreøvelser.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • efterforskning
  • kriminalitet
  • overfald
  • overvågning
  • politi
  • reportage
  • retfærdighed
  • vidneudsagn
  • vold

49% af ofrene angiver, de har synlige skader efter overfaldet.

1,3% danskere mellem 16 og 74 år angav 2020, at de havde været udsat for vold. Det svarer til 56.000 ofre.

15% af ofrene oplevede, at voldepisoden far meget alvorlig.

Kilde: https://dkr.dk/vold-og-voldtaegt/fakta-om-vold

Overfaldet på en ung mand

Kilde: https://jyllands-posten.dk/indland/ECE8091013/Unge-dropper-vold-og-slagsm%C3%A5l-i-nattelivet/

Slået ned to gange af en maskret mand.

Den 16. Maj 2020 blev, den 21-årig mand slået ned af en maskeret mand nær Hjørring i Nordjylland. Gerningsmanden er endnu ikke fundet. politiet efterretningstjeneste er på sagen. Politiet har en tanke om, det kan være kæreste parret Josefine, og Mark der muligvis kunne stå bag dette overfaldet.

” jeg hørte højt skrig og gik der ind” - ofret

Manden er lidt såret men har det okay nu, hvor han lige nu ligger på hospitalet.

Politiet beretter at de muligvis kan identificere gerningsmanden, med de udtalelser ofret kom med denne morgen. Vi har mødt et vidne der så situationen, som gerne vil gerne snakke med os. Det er damen Hanne Mortensen som også ringede efter politiet. Jeg mødte Hanne ved gerningsstedet, og spurgte hende ” hvad så du den dag” Hun svarede ” Jeg gik ud af stationen sammenmed, manden og jeg så han gik efter en dame, hvor de efter drejede ind af et gade hjørne og så kunne jeg ikke rigtig se, hvad der skete ud over der kom en mand med en maske på” jeg spurgte hende igen ” faldt du ikke mistanke efter, at have set den maskeret mand” hun svarede ” jo jeg tænkte det er lidt mærkeligt, at en mand med maske skulle dukke sådan op det var også derfor jeg endte med, at gå der hen efter og kunne se manden ligge der” Jeg sagde tak for samtalen, og gik ned af gaden, hvor overfaldet var fundet sted.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver