Jordbunde med den rigtige mængde ler er mest egnet til at lagre næringsstoffer, da ler kan holde på vand. Nitrogen er et letopløseligt stof, og derfor kan der være meget nitrogen i jordbunde med den rigtige mængde ler. Når et stof som strømmer igennem et materiale kaldes det for permeabilitet. Det ser vi ikke så meget af i leret, da ler er egnet til at kunne holde på næringsstoffer. Ler er også et materiale som næsten ingen porøsitet har. Porøsitet er det hulrum man finder hvis man fx. tager en hel masse gruspartikler - her ligger porøsiteten på omkring 40%. Når den ligger på 40 % så svarer det til, at hvis jeg tager den samlede volume af alle mine gruspartikler og så regner jeg ud af hvor stor en del af dens volume, der er udgjort af hulrum, så får man porøsiteten i procent.
Jordbunde med sandjord er dem, der er mindst egnet til at holde på næringsstoffer, fordi vandet bare suser igennem. Derfor er porøsiteten her høj. Sandet holder ikke på vandet med næringsstofferne i, og derfor er permeabiliteten lav. Sand er ikke egnet til at holde på næringsstoffer.
Den sandede jord har en lav permeabilitet, hvilket vil sige at, nitraten siver lettere ned i grundvandet, modsat de steder, hvor sandet skal igennem et lerlag.
Det er gratis at oprette en konto