Side 1 af 4

Hævet aldersgrænse for alkohol stopper ikke unges druk

Hævet aldersgrænse for alkohol stopper ikke unges druk er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 4 sider (546 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. juni 2026.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 4 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Hævet aldersgrænse for alkohol stopper ikke unges druk

Debatindlæg der kritiserer regeringens forslag om at hæve aldersgrænsen for køb af alkohol til 18 år. Opgaven argumenterer for, at en højere aldersgrænse ikke vil stoppe unges alkoholforbrug, men i stedet kan føre til farligere drikkekulturer og brug af andre rusmidler. Den diskuterer også forældres rolle og vigtigheden af at lære unge ansvar.

Uddrag fra opgaven

centerT leftUnge stopper ikke med at drikke, på grund af købs alderen bliver hævet Skrevet af irsdag den 15. marts præsenterede regeringen et bud på en ny sundhedsplan. Et af de tiltag der skal hæve aldersgrænsen for køb af alkohol. Hvor unge nu i dag kan købe drikkevarer med en alkoholprocent op til 16,5, når de er fyldt 16 år, skal det i fremtiden først være muligt, når man er fyldt 18. tiltaget er meningen at skulle forhindre unge under 18 i at drikke, og give en god drikke kultur. Dette tiltag synes jeg er noget pjat, vi unge vil

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver