1 / 3 sider - klik for at bladre

Geert Hofstedes kulturdimensioner og mentale programmer

  • Samfundsfag
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Geert Hofstedes kulturdimensioner og mentale programmer er en samfundsfag-opgave fra 2022 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (698 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 8. juni 2026.

Opgaven redegør for Geert Hofstedes teori om mentale programmer, herunder det individuelle, kollektive og universelle program. Den beskriver også Hofstedes løgdiagram med symboler, helte, ritualer og værdier. Desuden analyseres centrale kulturdimensioner som magtdistance, individualisme/kollektivisme, struktureringsbehov og maskulinitet/feminitet med danske eksempler.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig gennemgang af Geert Hofstedes kulturdimensioner og mentale programmer med relevante danske eksempler. God faglig substans.
Struktur
7
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dansk kultur
  • feminitet
  • geert hofstede
  • individualisme
  • kollektivisme
  • kulturdimensioner
  • magtdistance
  • maskulinitet
  • mentale programmer
  • struktureringsbehov

Geert Hofstedes mentale program

Personlighed

Kultur

Menneskelig natur

særegennedarvet eller tillært

særegent for gruppe tillært

Universelle Nedarvet

Det individuelle program:

Alle har sit eget program, som er biologisk og genetisk betinget, og bestemt af det miljø eller den kultur individet er vokset op i. allerede ved fødselen har man nogle nedarvede egenskaber og adfærdsmønstre, men gennem opvæksten formes programmet også af socialisering hvor det lærer hvilke normer og værdier der gælder i ens miljø og kultur. I en analyse er det svært at afgøre om dets individuelle program er nedarvet eller tillært.

Det kollektive program:

Det er fælles for alle mennesker, som er fra samme gruppe eller kultur, som f.eks. nation, etnisk gruppe eller organisation, som deler livsanskuelser, værdier, normer, traditioner og ritualer. En kultur har et fælles kollektivt program, som er særegent for denne kultur og adskiller sig fra andre kulturer.

Det universelle program:

Programmet er biologisk bestemt og er fælles for alle mennesker. De har evnen til at vise sorg, glæde, vrede, jalousi, angst og misundelse. Alle mennesker har de samme fysiske behov for mad og drikke. Selvom evnen til at sørge og glæde sig er biologisk bestemt for alle mennesker, varierer måden man viser det på fra kultur til kultur.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver