Side 1 af 4

Ungdomskriminalitet

Ungdomskriminalitet er en samfundsfag-opgave til 2.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (1.143 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 30. december 2011.

  • Samfundsfag
  • 2.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 4 sider PDF
  • 118 downloads

Skribentens beskrivelse af Ungdomskriminalitet

Dette var den opgave jeg gik op til eksamen i i 2.g hvor jeg gik op og fik 10. Opgaven handler om ungdomskriminalitet, hvilken indflydelse fængselsstraffe har på unge i dag, og om behandling ville være en bedre mulighed.

Uddrag fra opgaven

Problemformulering: Hvilken indflydelse har fængselsstraffe på unge kriminelle, og vil behandling i stedet være en bedre mulighed? For at besvare problemformuleringen, har jeg undersøgt følgende problemstillinger: Hvad er de sociologiske forklaringer på kriminalitet? Har den sociale arv betydning for de unges kriminelle handlinger? Hvad er straf og hvilke straffe har vi i Danmark? Hvad er de sociologiske forklaringer på kriminalitet? Kontrolteorien: Mennesket vil begå ulovlige handlinger hvis de ikke holdes under kontrol. Mennesket er utilstrækkeligt, mangel på moral og samvittighed fører til lovovertrædelser. Motivationsteorien: Fokusere på menneskets muligheder i samfundet. Mange muligheder giver mindre kriminalitet og omvendt. Kriminalitet opstår som

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver