Side 1 af 7

Arbejdsark til Janne Tellers roman 'Intet'

Arbejdsark til Janne Tellers roman 'Intet' er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 7 sider (2.028 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 7. juni 2026.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 7 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Arbejdsark til Janne Tellers roman 'Intet'

Dette arbejdsark guider elever gennem en analyse af Janne Tellers kontroversielle roman 'Intet'. Opgaven indeholder spørgsmål om fortæller, handling, karakterer og deres betydningsgenstande, samt en skriftlig opgave om at skrive en avisartikel eller et interview.

Uddrag fra opgaven

Janne Teller: ”Intet” ”Der er intet der betyder noget, det har jeg vidst i lang tid. Så det er ikke værd at gøre noget, det har jeg lige fundet ud af.” (Kapitel I) Opgave 1: Hvem fortæller historien? Agnes er fortælleren Opgave 2: Hvor foregår historien? Det forgår i en lille by i Danmark som hedder tæring Opgave 3: Hvad sætter historien i gang? At pirre Anton siger at alt er intet og alle bliver forvirret og kan ikke lade være med at tænke på det I begyndelsen afleverer nogle af personerne gamle ting: Personen: Skal af med: Side i

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver