1 / 36 sider - klik for at bladre

Odysseen: Helten, rejsen og kvinderne

Det er gratis at oprette en konto

Odysseen: Helten, rejsen og kvinderne er en oldtidskundskab-opgave fra 2022 til 3.g el. lign. Fylder 36 sider (12.934 ord, ca. 56 min. læsning) og blev publiceret 3. juni 2026.

Denne opgave analyserer Homers 'Odysseen', specifikt 1. sang og 9. sang, med fokus på Odysseus' karakter, hans forhold til guderne Athene, Zeus og Poseidon, samt kvindeskikkelser som Kalypso og Kirke. Opgaven perspektiverer også til Villy Sørensens genfortælling af 'Odysseen' og fremhæver forskelle i skildringen af karakterer og det religiøse aspekt.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig analyse af 'Odysseen' med fokus på karakterer, guder og en sammenligning med Villy Sørensens version. God brug af citater og klar struktur.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • græsk mytologi
  • guder
  • helterejse
  • homer
  • kvindeskikkelser
  • litterær analyse
  • odysséen
  • odysseus
  • oldtidskundskab
  • villy sørensen

VIGTIGT i old: husk at henvise til specifikke steder i teksten!

1. Hvordan har Odysseus det tilsyneladende med at være hos Kalypso?

Odysseus bliver i første sang omtalt som fange af den lyse gudinde Kalypso, samt at hans ensomhed særligt vækker et savn til hans hustru.

“Han var alene om, midt i sit savn af hustru og hjemkomst, at være fange hos nymfen, den lyse gudinde Kalypso i hendes hvælvede grotte” (s. 7, ll. 13-15).

I form af Athenes ord, kommer det til udtryk af helten Odysseus længes efter sin hjemstavn Ithaka.

“Selv har Odysseus kun det ønske igen at se røgen gå op imod himlen over sit land og vil hellere dø” (s. 8, ll. 57-59).

“..har døjet så bittert ude på øen der som en navle på havoverfladen” (s. 8, ll. 49-50).

2. Gudernes forhold til Odysseus:

a) Athene? Hun har medlidenhed med ham og vil have ham hjem til sin familie. “Men jeg må sige det skær mig i hjertet for helten Oddysseus, ham der så længe så langt fra sit hjem har døjet så bittert” side 8 linje 48 Odysseus ses af Athene som en homerisk helt, da han husker at ofre til Zeus, hvilket hun også nævner for ham. “Har ikke Odysseus tit ved Achaiernes skibe betænkt dig med ofre på Trojas muldrige slette?” side 8 linje 60-63

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver