Et nyt år har taget sin begyndelse. Vi skriver nu år 2022. Et årtusinde hvor globaliseringen tager fart og udviklingen sker. Vi bevæger os ligeså stille i retning mod grønnere energi og bæredygtig levestil. En udvikling som skyldes at vi mennesker er blevet klogere.
Vi lærer af vore fejltagelser, misforståelser og finder en bedre løsning til næste gang.
Men har vi lært af vore fejl?
Problematikken bag ligestilling mellem kønnene har været et omdiskuteret emne op gennem årene. Et problem hvor diverse kampagner, demonstrationer m.m. har fundet sted. Piger har sat livet på spil, for at få de samme rettigheder, som mænd. De helt basale rettigheder, som burde gøre sig gældende ved et hvert individ, uanset køn, alder, seksualitet osv.
En så simpel forespørgsel som denne, kan dog forårsage diverse uroligheder og optøjer verden over. Men er piger og kvinder ikke i deres bedste ret til at kræve de rettigheder der er blevet givet dem, lige så vel som mænd er. Vi holder fast i gamle traditioner og normer som fandt sted i oldtiden. En tid hvor kvinder var undertrykte og mændene havde magten. Meget af dette er dog efterhånden ophørt, og eller blevet bedre. Men dette er dog stadig ikke acceptabelt.
Det er gratis at oprette en konto