Køn og ligestilling i Danmark

Køn og ligestilling i Danmark er en dansk-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 1 side (267 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 19. juni 2026.

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 1 side PDF

Skribentens beskrivelse af Køn og ligestilling i Danmark

Opgaven diskuterer kønsroller og ligestilling i Danmark med udgangspunkt i statistikker om mænds og kvinders oplevelse af begrænsning. Den belyser lønforskelle og argumenterer for, at der ikke er fuld ligestilling. Perspektiveringen inkluderer tvangsægteskaber og uddannelsesmuligheder for piger.

Uddrag fra opgaven

Unge føler, sig begrænset af deres køn 24 procent af mænd og 30 procent af kvinder føler sig begrænset af deres køn. Undersøgelsen viser hermed også at mænd konstateres mere positiv end kvinder. Der har altid været forskel mellem mænd og kvinder. Både kulturelle og biologiske forskelle. Det med at man eksempelvis siger, ja men mænd er stærkere end kvinder og at kvinder har mindre magt i samfundet. Præcis 27 procent af den danske befolkning oplever dette som et problem for dem selv. Man siger at der i dag er ligestilling mellem kønsrollerne, men er der virkelig ligestilling mellem mænd

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver