Det var sommer, tidlig morgen. Vi var alle trætte, men da mor kom ind da var vi alle klar på at køre. Vi skulle i sommerhus, helt oppe ved Skagen. Mig og min storebror ville ikke rigtig afsted.
Da vi ankom til sommerhuset, cyklede mig og min storebror afsted, det var meget koldt. Alle fryste, selvom det var sommer. Da vi kom til den nærmeste købmand, vi fik en indkøbsliste af mor og nogen penge. Da vi kom ind i butikken, snakkede vi om hvorfor vi egentlig var i sommerhus, vi blev enige om at det var fordi mor mangle at have fri fra arbejde.
Da vi cyklede hjem så vi at mor og min lillesøster var ude og bade, de havde det meget sjovt men det var som om det var blevet meget varmere ved sommerhuset. De spurgte om vi skulle med, men vi ville hellere være indenfor. De kom senere indenfor, da kunne man godt mærke at min lillesøster var meget sur på min mor, de havde vist nok været oppe og skænes pga nogen drenge som sprøjtede vand på dem, så lavede mor aftensmad vi skulle have spaghetti kødsovs men den blev meget dårlig fordi de skændtes imens.
Det er gratis at oprette en konto