Novellen handler om en ung pige, som hedder Anna. Hun vågner en dag op, og gør sig som regel klar til at gå på arbejde. Hun går hele vejen hen til togstationen, men så vender hun om og går hjem. Hun ligger herefter i hendes seng i 3 dage, og tænker at hun synes der mangler noget i hendes liv. Det er kommet til et punkt i hendes liv, hvor hun virkelig er forvirret, og ikke selv ved hvem hun er som person. Hun stopper som sagt med at gå på arbejde, og hun bliver hjemme i sin seng med noget whisky.
Hun begynder så også at tænke over, at hun egentlig var træt af at skulle lave det samme hele livet, altså at det hele bare var gentagelser efter gentagelser. Hun bliver så forvirret over, om hun overhovedet var i sin egen krop og derfor skar i sig selv, hvor hun intet kunne mærke.
Midt i hendes udeblivelse fra arbejde, så kommer hendes kollega Anette, som bliver lukket ind af viseværten. Hun kommer, fordi hun er bekymret over, at hun ikke har hørt fra Anna de sidste 3 dage, og hun ville gerne have Anna tilbage på arbejdet. Hun siger til Anette, at hun vil komme den næste dag. Hun kommer så den næste dag på arbejde, som hun lovede Anette.
Det er gratis at oprette en konto