1 / 4 sider - klik for at bladre

Det fede ved mit fag: Gourmetslagter

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det fede ved mit fag: Gourmetslagter er en dansk-opgave fra 2023 til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (583 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 30. maj 2026.

Denne opgave beskriver gourmetslagterfaget, herunder uddannelsen, de primære arbejdsopgaver og vigtigheden af kreativitet og kundekontakt. Den fremhæver fordelene ved at tage en erhvervsuddannelse, såsom direkte adgang til arbejde og elevløn, samt de mange videreuddannelsesmuligheder.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid informationsopgave om gourmetslagterfaget, der dækker uddannelse, opgaver og fremtidsmuligheder. God struktur og relevante kilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • erhvervsuddannelse
  • fremtidsmuligheder
  • fødevareuddannelse
  • gourmetslagter
  • jobmuligheder
  • karrierevalg
  • praktik
  • slagterfaget

Svanedamsgade 2 5800 Nyborg 63337021 [EMAIL XX] Skolenr.: 449002

Unilogin

Sigr1402

Klasse

9.A

Fag

Dansk

Antal sider i alt

4

Unilogin

Tilsynsførende

Det fede ved mit fag – Gourmetslagter

Som gourmetslagter skal du kunne lave udskæringer, lækre anretninger og udvikle opskrifter. Du skal desuden kunne rådgive kunderne om tilberedningen af de udskæringer, der findes i køledisken. Uddannelsen gourmetslagter giver en grundlæggende viden om slagtning, partering og tilberedningen af kød. Du skal være klar på at møde og hjælpe kunderne med et smil, noget som du også lærer på uddannelsen.

Mød en gourmetslagter

Susanne Grunzig er gourmetslagter i Menu og fortæller hvor meget hun både har udviklet sig fagligt og som menneske efter sin uddannelse. Hun fortæller, at det er vigtigt at have en kreativ tankegang, men stadig holde fast i de gamle værdier fra slagterfaget. Susanne gør alt for at gøre mad til en oplevelse, og det mener hun kommer fra en opvækst, hvor hun altid var med i køkkenet. Jonas Hannibal Christensen er slagtermester i Menu i Haderslev og han fortæller hvordan slagterfaget har ændret sig til det bedre. Før handlede det mest af alt om at skære kød ud, men han fortæller, at nu er kundenærvær en stor prioritet. Han fortæller at udover kvaliteten på kødet, er nærværet og samarbejdet mellem kunde og gourmetslagter en af grundene til tilbagevendende kunder. Derudover mener Susanne at kreativitet er nøglen til gourmetslagterfaget.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver