1 / 3 sider - klik for at bladre

Agnete og Havmanden, analyse af folkevise

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Agnete og Havmanden, analyse af folkevise er en dansk-opgave fra 2023 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (470 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 28. maj 2026.

Denne opgave analyserer folkevisen 'Agnete og Havmanden'. Den redegør for folkevisens genre som tryllevise, dens handling, tid og sted. Opgaven tolker Agnetes valg mellem fristelser og traditioner og perspektiverer til havmandens lokkende natur.

Redaktørens vurdering
7 God
En grundig analyse af folkevisen 'Agnete og Havmanden' med fokus på genre, handling og tolkning. God struktur og dækker de væsentligste punkter for en 9. klasses opgave.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • agnete og havmanden
  • folkevise
  • fristelse
  • kristendom
  • kønsroller
  • middelalderlitteratur
  • overnaturlige elementer
  • tradition
  • tryllevise

Jeg har valgt denne folkevise fordi jeg har læst lidt af den og de første bar strofer tiltrak mig meget også tænkte jeg at jeg ville vælge denne folkevise.

Elevens underskrift:Lærens underskrift:

Disposition

Genre: Folkevisen er gammel og der findes mange forskellige tryllevise, kæmpevise, riddervise og Historiske vise

Indledningen Agnete og havmanden handler om en kvinde som finder en havmand ved en bro og så kommer hun ned i vandet med havmanden. De får 7 sønner. Efter noget tid begynder hun at savne overfladen og sin familie.

Kulmination og afslutningen Hun stikker af fra havmanden og hendes børn og vil ikke tilbage, men havmanden finder hende og siger hun skal tilbage til hendes børn, men hun gider ikke tilbage.

Type af folkevise: Det er en tryllevise fordi den har overnaturlige ting fx havmanden og hun kan trække vejret under vejret, fordi havmanden tryller så hun kan.

Strofer: der er 28 strofer og alle strofer har 2-3 linjer der er enderim og parrim

Rim: Der er enderim og det når det sidste ord rimer på det sidste ord i den anden sætning og parrim er når de to sætninger rimer på hinanden

Agnete hun sad ved Vuggen og sang,

da hørte hun de engelandske Klokkers Klang.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver