Sammenlign jeres indledende refleksioner om seriens dramaturgi og Berettermodellen. Er I enige? Hvis nej, hvor er I uenige? Hvad virker mest sandsynligt, nu hvor I har set hele serien?
Vi synes den følger alle de punkter i berretermodellen og det det følger en meget linære storytelling, vi synes godt der kunne være mere humor, sårn en form for plottwist
Brug AIDA-modellen på episode 4. Brug tidskoder til at begrunde jeres valg
Sammenlign jeres noter om episodens dramaturgi.
Attention: 0:25 Nico dukker altid op hvor Tine er og det svært for hende at undgå ham og det fanger os som seere
Interest: 1:15-3:00 Alma får hende til at tage ud i byen for at få en “optur bytur” for at tænke på noget andet men hvor hun tilfældigt igen møder Nico
Desire: 3:40-4:00 Det bygger op på at der skal til at ske en konflikt og det får os til at få lyst til at se mere
Action: 5:4 Nico og Tine er lige ved at kysse igen, men Nico siger “du er så stærk, du så smuk” også det der, hvor Tine kommer til bevidstheden og stopper sig selv fra kysse ham.
-Sammenlign jeres noter om episodens dramaturgi.
Er vi kommet ind på længere oppe
Det er gratis at oprette en konto