Denne dag begyndte med, at jeg vaagnede af Skøn Fuglekvidrer. " Ih hvilken Morgenstund af vore Herres Skaberværk” sagde jeg thi mig selv. Jeg befærdede mig tidligt ind til Byen, da jeg havde nogle vigtige Gøremaal. Det fyldte mit hjerte med Glæde, da jeg fik Nyheden, at Ungkarlen Hans skal giftes med Inge.
Ved Middagstid samledes Byen ved Kroen, hvor vi spiste Middag og i denne anledning læste jeg nogle udsnit fra Biblen, hvor Byens Børn med glæde lyttede efter.
Ih, hvor jeg dog havde ønsket mig nogle Børn, alle de hyggelige Stunder vi kunne have haft. Men kanske er det er Herrens Vilje, at jeg maa finde Glæden i andet end Moderkærlighed til mine egne Børn. Efter middagstid drog jeg mod Kirken. Turen tog dog længere end normal, da jeg beundrede de helt nøgne Marker, som var helt ny høstet af de skarpe Leer Dagen før. Jeg takkede vor Herre thi at markerne havde givet os en god Høst i hus.
Jeg kom ej meget længere end til Skellet mellem Marken og Kirkegaarden, da jeg brat standsede ved Synet af den smukkeste hvide Rose. Jeg plukkede skam den og tog den med ind til det nyfødte barn, der skulle døbes. Forældrene lyste af blot fryd, da jeg gav den til dem.
Det er gratis at oprette en konto