1 / 7 sider - klik for at bladre

Biologi årsprøve: Genetik, respiration og mikrobiologi

  • Biologi
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 12
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Biologi årsprøve: Genetik, respiration og mikrobiologi er en biologi-opgave fra 2025 til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 12. Fylder 7 sider (2.411 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 19. maj 2026.

Denne biologi årsprøve dækker centrale emner inden for genetik, herunder nukleotidsubstitutioner og codominans i mink. Opgaven redegør for respiration og undersøger snekrabbers iltforbrug gennem eksperimentelt design. Desuden behandles mikrobiologiske aspekter som fæcestransplantation og antibiotikabehandling mod C. difficile.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid årsprøve der dækker flere centrale biologiske emner med gode forklaringer og argumentation. Viser forståelse for eksperimentelt design og databehandling.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • antibiotika
  • codominans
  • eksperimentelt design
  • fæcestransplantation
  • genetik
  • iltforbrug
  • mutation
  • naturlig selektion
  • respiration
  • snekrabber

Forklar, hvordan en nukleotidsubstitution, hvor C er udskiftet med T, kan medføre, at arginin skiftes ud med cystein.

En mutation er en pludselig eller vedvarende ændring af den genetiske information, gemt i DNA. I genmutationer hos mink, vil baserækkefølgen i et gen være ændret permanent, hvilket giver denne mutation af minken. Når C er udskiftet med T ved en nukleotidsubstitution, har det medført en ændring i DNA´et. Derfor ved proteinsyntesen hvor DNA transskriberes til mRNA, vil RNA-nukleotider nu give en ny rækkefølge, og resultatet vil være et andet mRNA end den ikke-muteret mink. Dette vil så medføre at mRNA skal translateres til proteiner ved hjælp af aminosyre, og arginin udskiftes med cystein i aminosyrekæden. Dette kaldes også en punktmutation, hvor aminosyresekvensen ændres. Dette er grunden til at minken er blevet muteret, da en lille ændring i minkens DNA, har medført en muteret mink ved proteinsyntese.

Argumentér for, at allelen H nedarves codominant. Du skal inddrage figur 1 i din argumentation.

Ved codominans udtrykkes begge af de dominerende alleler fuldt ud. I dette tilfælde, som vist på figur 1, ses det at hvide mink med en sort halespids har genotypen HH, samt at den mørkebrune vildtype har genotypen ++. Hvis en af dem skal være den dominerende og den anden være den recessive allel, vil den dominerende allel give farven af minken når de to mink parres. Dette ses ved et krydsningskema:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver