Ondskab(Ondskan 2003)Originalsprog: svensk Instruktør: Mikael Håfström, baseret på Jan Guillous roman, OndskabenGerne: Drama
I denne film baseret på Jan Guillous selvbiografi, Ondskaben, følger man den unge mand, Erik Ponti spillet af Andreas Wilson, gennem hans ophold på den barske kostskole Stärnsberg i det svenske. Filmen tager dilemmaet op omkring hvordan der bliver hersket efter rang og prestige, og om det altid er det onde der er det forkerte at gøre.
Den unge skuespiller Andreas Wilson, gør det godt i rollen som det voldsramte barn, i en familie med mor og en ondsindet stedfar, der ikke er bange for at anvende vold i opdragelsen.
Gustaf Skarsgård spiller rollen som den ondskabsfulde rådsformand der styre skolen med sin diktatoriske styreform, hvor det er ham der laver reglerne som alle nykomne, som førsteårseleverne kaldes, må følge hvis de ikke vil have ørene i maskinen og bortvises. Men man kan dog spørge sig selv, om han i virkeligheden er så ond? For han har jo selv været den nye, og igennem det samme, som han nu tvinger de nye igennem, så han nok blot i virkeligheden bange for at ende som den svage igen. De nye finder sig dog i det på trods af, at de ældre tit går langt over stregen, men de kan jo intet stille op, da lærerne blot lader det ske uden at gribe ind. Derved går det nærmest i arv, at alle de ældre styre de nye.
Det er gratis at oprette en konto