Fodbolden kommer fra Kina. For mere end 2000 år siden sparkede kineserne nemlig til bolde udstoppet med hår, og såvel oldtidens grækere som romere kæmpede om bolden. Men også andre steder på kloden findes der tegn på fodboldaktiviteter fra gammel tid. Målet var en ring af sten, og spillerne måtte bruge ben, hofter og albue.
I 1100 tallet spillede englænderne også en slags fodbold, det var ikke på en afgrænset bane. Det gik ud på at man skulle få bolden frem til næste landsby. I middelalderen var der fodbold i mange lande. I 1848 laver Cambridge-universitet regler om på deres tid fodbolds regler, de regler ligner de regler vi har i dag. Så endelig kom dagen hvor den første fodbold-sammenslutning blev dannet, det var den 26. oktober 1863, på freemason´s tavern i England. Otte år senere blev den første cupturnering startet: FA cup. Der skulle gå yderligere 17år (1888) før den første landsdækkende turnering blev startet.
Vores mening om fodbold.
Vi synes den hollandske liga er en del bedre end den danske fordi, de har flere hold til champions league. Grunden til, de har bedre hold, er nok fordi de i starten havde de flere penge til at lave god klub, og derfor kom de måske først i gang, så de kunne skabe de gode hold. En anden mulig grund er måske fordi fodbolden kom før til Holland end til Danmark. Den hollandske liga er en middel liga, mener vi. Det siger vi, fordi de er med til de store turneringer i verden. Den danske lige er lige under middel, og det er baseret på at de danske hold ikke så ofte kommer med til de store turneringer, og når der endelig kommer hold med til store turneringer, så er det Brøndby, FCK eller OB. Men Danmark kan da også spille god fodbold til tider, når de har deres gode kampe så spiller de nogle gange op med Hollands liga. Et af de bedste hold fra Holland er nok Ajax Amsterdam, Ajax er den førende klub i Holland med hensyn til at udvikle de unge talenter. De er kendt som at være end god skole til at udvikle de mange gode talenter som findes i Holland.
Det er gratis at oprette en konto