1 / 2 sider - klik for at bladre

Læskedrikke: isthe og Faxe Kondi

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Læskedrikke: isthe og Faxe Kondi er en dansk-opgave fra 2007 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (417 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

En personlig redegørelse for forfatterens præferencer inden for læskedrikke. Opgaven beskriver smagsoplevelser og associationer med isthe, især citronsmag og italienske varianter, samt Faxe Kondi som den ultimative sportssodavand. Der reflekteres over drikkenes image og den personlige oplevelse af at nyde dem efter sport.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort personlig refleksion om læskedrikke. Indholdet er subjektivt og mangler faglig dybde, men er en sammenhængende tekst.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • faxe kondi
  • isthe
  • læskedrikke
  • personlig præference
  • smagsoplevelse
  • sodavand
  • sportssodavand

En isthe skal drikkes afkølet, og en Faxe Kondi ligeså, ikke kun afkølet, men decideret kold, hvor man kan mærke og se, at den er taget direkte ud af et køleskab i den lokale købmand. Lige i øjeblikket er den lokale købmand for mig 7-elleven, så det er der, hvor jeg køber både isthe og Faxe Kondi, men også andet til den søde tand.

Jeg køber kun isthe, hvis det er med citron smag, ikke fersken, der bryder jeg mig ikke om, men det er sjovt, for da jeg var yngre, da kunne jeg ikke fordrage smagen af citron. Med hensyn til smagen, så går det mig lidt på, at der ikke er mange steder i byen, hvor man kan købe de store en liters flasker med citron, det er altid fersken, fersken light eller også den nye med hyldeblomst. Det er desværre ikke det største udvalg af mærker på isthe, der er i Danmark, og de eneste steder man kan få en italiensk udgave af isthe (som er det bedste), er, hvis man går ned i et rigtigt italiensk pizzeria eller ind i en special købmand. Herhjemme køber jeg altid Nesteas isthe, for det smager godt, måske lidt kunstigt, men det smager af ægte the. Min yndlings isthe er San Benedetto fra Italien, den er bare perfekt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver