Nu skal jeg snart til USA som udvekslingsstudent, og udleve mine drømme. Jeg drømmer om en stor karriere inden for film, og jeg vil over at udleve den vanvittige drøm om at blive skuespiller. Jeg tager af sted to år. Jeg skal starte på High School i Florida om 10 dage, og jeg glæder mig til at møde de nye, og måske meget hårde udfordringer. Året efter skal jeg ind på Drama-skolen i Hollywood. Det bliver hårdt for mig de første par uger. Jeg har ikke altid været så god til at komme fremmede steder, men nu er jeg klar til at tage kampen op mod mig selv, og til dels mod hele verden. Det fortælles, at man som person bliver meget mere moden og udviklet, når man har været af sted i udlandet som ung.
Jeg glæder mig til at møde min ” nye familie”, som jeg skal bo hos i mit forløb derovre. Jeg ved endnu ikke, hvordan jeg kommer til at bo derovre, eller hvilke mennesker jeg skal leve sammen med.
Det brev jeg fik fra dem tidligere på året, gjorde i hvert fald et godt indtryk på mig, og gør mig lidt mere sikker og bevidst om, hvad jeg går ind til.
Det er gratis at oprette en konto