Professorer og ungdomsforskere skal lære at lade være med at generalisere. De er alt for hurtige til at sætte alle unge i samme boks, siger [NAVN A].
I artiklen ”Ego-Unge” starter professor Per Schultz Jørgensen med at være alvidende om, hvad unge tænker og hvordan de opfører sig. Han mener blandt andet at vi unge er for vilde med fester, sprut og stoffer. Vi forlader skolen for tidligt, da vores tanker kun omhandler mode, hvad der er in i medierne, omdømmet hos vennerne og os selv. Professor Per Schultz Jørgensen har ondt af os unge.
Mine første tanker omkring disse udtalelser var: ”Har den mand selv været ung? Hvorfra ved han hvilke tanker der er i hovedet på alle teenagere? Har han sat sig ind i et ungt menneskes hverdag? Har han en grund til at have ondt af os?”
Jeg har i hvert ikke brug for den ”kære” professors medynk! Hvad med at gøre noget i stedet for bare at sidde på sin flade og bruge fine vendinger om et liv, som måske har brug for hjælp i stedet for at blive sat i en bås som en svag ung. Hvor meget vil det hjælpe på det livs fremtid? Jeg har ondt af den mand.
Det er gratis at oprette en konto