1 siders PDF

Referat: 'De Gale'

  • Dansk
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Referat: 'De Gale' er en dansk-opgave fra 2009, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (455 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Referat af historien 'De Gale', som handler om to studerende, Steff og Topper, der oplever en verden ramt af en mystisk galskab. De begiver sig ud på en farefuld rejse fra Aabenraa til Helsingør for at finde Steffs familie, hvor de møder nye allierede og står over for store udfordringer i et samfund i opløsning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og komplet referat af en historie. Giver god indsigt i handlingen og kan bruges som inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • dansk fiktion
  • galskab
  • overlevelse
  • post-apokalyptisk
  • referat
  • rejse
  • venskab

Steff og Topper er to ganske almindelige drenge, som begge studere på syddansk universitetet i Aabenraa, i Jylland. En dag begynder der pludselig at ske mærkelige ting, og førhen kloge almindelige mennesker mister forbindelsen til virkeligheden, og er i det hele taget begyndt at blive underlige. Via en telefon samtale, med sin mor, bliver Steff bekymret for sin familie hjemme i Helsingør. Hans mor kan ikke huske hvem hans far er, og det sætter flere tanker i gang hos ham. De to drenge beslutter sig for at stikke af fra skolen, trods udgangsforbud.

Uden for skolens mure møder der dem et syn af tomme og øde gader. Størstedelen af husene er forladt, og de få mennesker de ser på deres vej er blevet gale. Det går hurtigt op for dem, at det ikke er helt så let, som de havde regnet med at komme til Helsingør.

Da de kommer til Lillebæltsbroen, bliver de mødt af tusindvis gale mennesker. De vandrer forvirret rundt mellem hinanden i et ukontrolleret hukommelseskaos. Broen er lukket, og de bliver i stedet sejlet til Fyn i en lille robåd.

I Middelfart støder drengene på pigen Popsy, som slutter sig til dem. De stjæler nogle cykler, og så går turen ellers der ud af. Da de ankommer til Storebæltsbroen, som også er lukket, går de ombord på en færge, som i døgndrift sejler mellem Fyn og Sjælland. Under sejlturen får Popsy en sær fornemmelse af, at der er noget galt, og for øjnene af Steff og Topper kaster hun sig lige pludselig ud over rælingen og ned i vandet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver