Jeg har en menig, som jeg gerne vil udtrykke omkring jeres plakat, som blev udsendt i 1999, hvor plakaten skulle gøre reklame for Danmark.
Hvis man klikker ind på Internettet og går ind på google, og søger på alle de nordiske lande, så ligger vi desværre næstsidst i flest fundne filer, hvad angår opmærksomhed om vort land.
Google søgning:
Sverige: 288.000.000
Finland: 229.000.000
Norge: 221.000.000
Danmark: 220.000.000
Island: 121.000.000
Efter min mening er det altså for dårligt, at vi ligger så ringe placeret. Det samme med jeres plakat det kunne gøres betydeligt bedre. Jeg ser nemlig kun tre – fire logoer eller såkaldte ”brands”, som jeg kender til, og som jeg ved at andre udefra kender til. Det er Fx mærkerne Select, Carlsberg og Mærsk. Der er 35 billeder på plakaten, og der er tre-fire stykker, som kan genkendes let, resten ville turister sikkert undre sig over, hvad det har med Danmark at gøre. For at skære det lidt mere ud i pap, hvad har en kniv, en gaffel og en ske at gøre med Danmark? I kan ikke mene, at det vil få turister rundt omkring i verdenen til at huske Danmark for deres knive, gafler og skeer?
Der er også andre ubetydelige billeder af nogle gule skuffer, en stol, en lampe eller en anden form for kage, en baby, nogle tilfældige stole, nogle grise og en ost.
Det er gratis at oprette en konto