1 / 12 sider - klik for at bladre

Danmarks image og branding: attraktioner, humor og Muhammed-krisen

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 12 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Danmarks image og branding: attraktioner, humor og Muhammed-krisen er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 12 sider (2.734 ord, ca. 12 min. læsning) og blev publiceret 18. marts 2010.

Denne minirapport, udarbejdet som del af et kulturprojekt, fokuserer på Danmarks image og branding. Den undersøger landets attraktioner, kendte virksomheder, humor og hygge. Rapporten analyserer også Muhammed-krisens konsekvenser for Danmarks omdømme og diskuterer strategier for at tiltrække udenlandsk arbejdskraft.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret minirapport med klar problemstilling og dækning af flere relevante emner om Danmarks image og branding. Indeholder introduktion, afsnit og konklusion.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • arbejdskraft
  • branding
  • danmarks image
  • den lille havfrue
  • humor
  • hygge
  • muhammed-krisen
  • rundetårn
  • turisme
  • vestas

Danmarks image

Indholdsfortegnelse

Indledning2

Attraktioner i Danmark3

Rundetårn3

Den lille havfrue3

Danmarks smukke natur3

Danmarks strand4

Kendte virksomheder4

Mærsk4

Vestas vindmølle industri5

Kendt for humor og hygge, eller hvad?5

Humor5

Hygge6

Danmark før og efter Muhammed-krisen6

Den aktuelle situation7

Greencard ordningen8

Konklusion9

Litteraturfortegnelse10

Internet:10

Indledning

Denne minirapport er udarbejdet mandag d. 25/11 2009, som en del af Kulturprojektet i grundforløbet. Formålet med opgaven var at finde ud af hvordan man kunne brande Danmark, og dermed ændre nogle af de klichéer som ofte hænger på Danmark, ligesom de hænger på alle andre lande.

Et andet fokus var hvordan man kunne gøre Danmark mere attraktivt for udlændinge, både turister og potentielle tilflyttere. Vi har valgt at sætte fokus på det arbejdsmarkedsorienterede vinkel, hvor vi undersøger hvad der skal til for at gøre opmærksom på at vi mangler arbejdskraft i Danmark, og hvad der skal til for at tiltrække og fastholde udenlandsk arbejdskraft. vi ser også på hvad Muhammed krisen har haft af konsekvenser for Danmark

Attraktioner i Danmark

Vi har nogle attraktioner i Danmark, som mange turister kommer til Danmark for at se, nogle af dem er rundetårn og Den lille havfrue. Vi har også andre attraktioner såsom naturen og strandene.

Rundetårn

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver