Der bor 78.000 udlændinge fra flygtningelande i Danmark, og der er mange forskellige ting man kan tage op, hvilket gør ”Flygtninge i Danmark” til et stort uoverskueligt emne at skrive om. Derfor har jeg valgt at fortælle én af de mange historier man kunne fortælle. Før jeg går igang, vil jeg gerne påpege forskellen på en flygtning og en indvandrer, da jeg ved det kan forvirre mange. I det store hele lyder forskellen således: ”En flygtning forlader sit land på grund af forfølgelse, mens en indvandrer rejser af egen fri vilje eller på grund af dårlige levevilkår i hjemlandet.”*
Jeg har valgt dette emne, fordi min mor arbejder med indvandrere nu, og før i tiden har arbejdet med flygtninge, så hun ville være en god informationskilde. Jeg har interviewet hende, og vi har diskuteret emnet godt igennem, så hermed fremlægger jeg min mors historie. Nogle af de emner vi tog op, var f.eks.: Hvordan arbejder en medarbejder i Dansk Flygtningehjælp med flygtningene i Danmark, integration, hvilke kulturforskelle der er mellem ”os og dem”, men også imellem flygtningene selv.
Min mor hedder [NAVN A], og startede i 1986 hos Dansk Flygtningehjælp i Aabenraa. Som nyudklækket pædagog med masser af gå-på-mod, gik hun til jobsamtale hos Dansk Flygtningehjælps børnehus der søgte medarbejdere. Chefen var ikke ”liiige til stede i øjeblikket”, men siden hun jo var kærester med [NAVN C](min far), som en af de øvrige medarbejdere havde været til fest med engang, så hun måtte jo være ”god nok”.
Det er gratis at oprette en konto