1 / 20 sider - klik for at bladre

Projekt om livsstil, overvægt og udvikling af skridttæller

  • Teknologi
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 20 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Projekt om livsstil, overvægt og udvikling af skridttæller er en teknologi-opgave fra 2009 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 20 sider (6.430 ord, ca. 28 min. læsning) og blev publiceret 18. juli 2026.

Denne projektrapport undersøger danskernes livsstil og motionsvaner med fokus på overvægt. Opgaven beskriver desuden udviklingen af en skridttæller, herunder design, fremstilling og afprøvning. Rapporten indeholder også en arbejdsfordeling, problemformulering og logbog for projektforløbet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret projektrapport med fokus på livsstil, overvægt og udvikling af en skridttæller. Indeholder arbejdsfordeling, logbog og teknologivurdering.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • livsstil
  • motionsvaner
  • overvægt
  • produktudvikling
  • projektarbejde
  • skridttæller
  • sundhed
  • teknologi

[Skriv firmaets navn]

[År]

[Skriv dokumentets titel]

[Skriv dokumentets undertitel]

Kjart'n

Indholdsfortegnelse

Indholdsfortegnelse2

Arbejdsfordeling3

Problemformulering4

Problemafgrænsning5

Livsstil6

Overvægt6

Hjælp til forbrænding7

Gennemsnitsdanskerens livsstil8

Danskernes motionsvaner9

Valg af materialer osv skal være her11

Design11

Overfladebehandling11

Pris11

ProduktfremstillingTeknologivurdering12

Teknologivurdering13

Afprøvning13

Forbedringer13

[NAVN B] miljøvurdering14

Der kommer en masse her15

Arbejdsmarked15

Magtforhold15

Bilag16

Logbog16

Kildeliste18

Billeder af vores printudlæg?18

Arbejdsfordeling

Som start på dette projekt har vi valgt at lave en arbejdsfordeling, hvilket betyder vi i gruppen alle får nogle områder vi skal skrive og har ansvar for. Dette er ikke noget vi gør for at hænge hinanden op på deres arbejde, eller fordi vi ikke stoler på hinandens arbejde. Det er derimod mere formelt, og er derfor mere brugbart som afkrydsning til hvorvidt vi har nået alt, og dermed dækket alle områder ind.

Der er nogle ting i vores rapport, som vi dog vælger at lave fælles, da det ellers ikke er muligt at få rapporten til at hænge ordentligt sammen. Under dette kommer vores problemafgrænsning, vores tidsplan samt denne arbejdsfordeling, da alle bliver nødt til at arbejde med på dette for at få den rigtige indsigt i projektet. Derudover vil vi sætte vores rapport sammen fælles og lave forsiden således.

Det indledende til dette projekt skriver [NAVN A] og [NAVN B], da de hver især skriver vores projektoplæg samt vores problemformulering. Dette skrives ud fra vores problemafgrænsning som vi har lavet sammen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver