Teenager skader miljøet: unge tænker ikke over, hvis de smider en sodavand/øl dåse i naturen. Men bare en lille aluminiums dåse kan forvolde store skader, fx på køer. Når de unge kommer kørerne i bil/knallert smider de en aluminiums dåse ud på en mark, så kommer landmanden og slår græs. Græsslåmaskinen flænser dåsen i tusinde stykker. Køerne kommer og græsser hvor de rester af dåsen ligger. Køerne spiser resterne af dåsen, og bliver så syge, at man afliver koen.
Lysten til at skåne miljøet: voksne har lysten til at skåne miljøet. De skåner miljøet ved at køre på genbrugspladsen, hvor der bliver delt affald op i kategorier. Batterier, pap/papir, metaller og glas for sig selv. De skåner miljøet ved at genbruge flasker, batterier, metaller, og papir. Metaller bliver smeltet om, og papir bliver genbrugt som toilet papir. De voksne er opvokset med at spare på energien. Der var bilfrie dage, hvor man ikke måtte lade bilen stå, og tage sin cykel i stedet.
De unge tænker ikke som deres forældre, i skåning af miljøet. De unge smider aluminium, batterier og glas i restaffaldscontainer.
Flere biologi timer på skemaet: inden for de sidste par år, er der kommet flere biologiske timer på skemaet. Biologien er blevet til et eksamens fag, Som man kan risikere at kommer op i, hvis man er så heldig at bliver udtrækket.
Det er gratis at oprette en konto