1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Håndlanger' af Inge Krog

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Håndlanger' af Inge Krog er en dansk-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.101 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne danskaflevering præsenterer en besvarelse i Q&A-format af Inge Krogs bog 'Håndlanger'. Opgaven redegør for bogens handling under 2. verdenskrig, herunder Danmarks besættelse, modstandsbevægelsen og jødeforfølgelsen. Den diskuterer også karakterernes udvikling og giver en personlig vurdering af bogen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Besvarelse i Q&A-format af bogen 'Håndlanger' med fokus på 2. verdenskrig, modstandsbevægelsen og jødeforfølgelse. Giver et godt overblik over handling og temaer.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 2. verdenskrig
  • boganalyse
  • dansk litteratur
  • flugt
  • håndlanger
  • inge krog
  • jødeforfølgelse
  • modstandsbevægelsen

Historien foregår under 2. Verdenskrig. Krigen startede den 1. September 1939, da Tyskland invaderede Polen. Krigen sluttede officielt den 15. August 1945 da Japan kapitulerede.

Hvem har besat Danmark, og hvad hedder deres fører?

Det var Tyskland, der besatte Danmark, og Tysklands fører hed Adolf Hitler.

Hvad synes Ullas far om den danske modstandsbevægelse i begyndelsen af bogen – og hvad synes han om den til sidst?

I begyndelsen synes han rigtig dårligt om den danske modstandsbevægelse. Han synes at sabotage ikke kan ændre noget, og at det ikke vil få krigen til at ende et minut tidligere. Men i slutningen af bogen stopper han med at tale nedgørende om modstandsbevægelsen og begynder at synes at det er ganske rimeligt.

Hvad er Gretas fars arbejde?

Gretas far arbejder som arkitekt, og han har bl.a. tegnet sit eget hus. Udover det er han medlem af den danske modstandsbevægelse.

Hvorfor må Ullas spillelærerinde frk. Meyer pludselig aflyse Ullas spilletimer?

Da Ulla kom til klaver den da, kunne hun godt mærke at der var noget i vejen med frk. Meyer. Midt i timen ringer hendes telefon, og frk. Meyer beder Ulla gå. Ulla får alle hendes smykker med, og får besked på at levere dem til hendes mor. Da Ulla aflevere smykkerne til moderen ved hun godt hvad der er sket, men Ulla ved det ikke. Derfor må Ullas mor forklare hende at frk. Meyer er Jøde, og at opringningen sikkert havde været en opfordring på at flygte, for ellers ville tyskerne sætte hende i koncentrationslejr.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver