1 / 2 sider - klik for at bladre

Mellem midnat og morgen

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mellem midnat og morgen er en dansk-opgave fra 2007 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (566 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

En spændingsfyldt kort historie der udspiller sig på Farumgade i København. En stille nat forvandles til kaos, da en spirituspåvirket bilist og en bankrøver i en flugtbil er involveret i en dramatisk bilulykke. Oplev den intense jagt og det uventede sammenstød, der bringer politiet til stedet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og spændende kort historie med en klar fortælling og god opbygning. Kan inspirere andre elever til kreativ skrivning.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • bankrøveri
  • bilulykke
  • farumgade
  • flugt
  • kort historie
  • københavn
  • spænding

Klokken var efterhånden langt over midnat på Farumgade i København. Det eneste der brød den absolutte stilhed, var de enkelte biler, der en gang imellem passerede området. Gæsterne på Restorante La Perla og Steak House var for længst gået hjem med fyldte maver. Uden for restauranterne sås kun de stablede stole og borde og menukortene, som man altid kunne læse i vinduet. Det eneste sted hvor man stadig kunne finde mennesker på denne tid i denne omegn var på Sams Pub lidt længere nede af gaden. Stilheden var så meget overvældende, at man selv kunne høre vinden, der trak aviser og papiraffald rundt i gaderne.

En gul bil kørte ud fra Farumgade uden overhovedet at se sig for. Bilisten var sandsynligvis spirituspåvirket, og lod overhovedet ikke mærke til en bil, der kom nærmere imod ham med høj fart. Bilen, der kom nærmere, var en sort Opel Vectra 3,0 turbo, og manden bag rettet havde højst sandsynligt ingen intentioner om at bremse bilen eller for den sags skyld bare at sætte farten ned. Ejeren af den gule bil var panikslagen, men nåede heldigvis alligevel i sin iver og frygt for sit liv, at komme over i den modsatte vejbane, som var nok, i hans tilfælde, til at slippe med skrækken og livet i behold.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver