1 / 21 sider - klik for at bladre

Carlsberg: historie, økonomi og finanskrisen

Det er gratis at oprette en konto

Carlsberg: historie, økonomi og finanskrisen er en projektopgave-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 21 sider (5.649 ord, ca. 25 min. læsning) og blev publiceret 3. oktober 2011.

Opgaven redegør for Carlsbergs historie fra grundlæggelsen i 1847 af J.C. Jacobsen, herunder udviklingen frem til 2008. Den undersøger virksomhedens økonomi, dens internationale tilstedeværelse, og hvordan finanskrisen påvirker bryggeriet. Inkluderer et interview med Carlsbergs finansdirektør og besøg på Carlsbergs besøgscenter.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid projektrapport for 8. klasse med god struktur, dækker problemstillingerne og inkluderer både research og et interview. Værdifuld som inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bryggeri
  • carlsberg
  • carlsbergfondet
  • danmark
  • finanskrise
  • j.c. jacobsen
  • tuborg
  • virksomhedshistorie
  • økonomi

Made in Denmark

Lavet af:

[NAVN E]

[NAVN B]

[NAVN C]

[NAVN D]

8.A

Fredag d. 06 marts 2009kl.

Indholdsfortegnelse

Indledning3

Problemstillinger4

Carlsbergs Historie5

1847-19005

1900-20006

2000-20086

Jacob Christian Jacobsen7

Carl Christian Hilmann Jacobsen7

De populæreste øl fra Carlsberg9

Carl’s lager9

Carlsberg Pilsner9

Carl's Special9

Vores by10

Carlsbergfondet11

Fakta om Carlsbergs økonomi12

Halvårs regnskabet for 200812

Interview med Jørn P. Jensen – Finansdirektør i Carlsberg13

Vores besøg på Carlsberg14

Tuborg16

Tuborgs historie17

Tuborgs øl17

Konklusion18

Billedside19

Kilder20

Underskrifter21

Indledning

Vi har valgt at skrive om Carlsberg. Det har vi bl.a. fordi Danmark er sådan et lille land, dog har vi verdens største øl producent, og når der nu er finanskrise, tænker vi bl.a. på, hvad det kommer til at betyde for Carlsberg fremover. Carlsberg ejer Tuborg, og det gør bare emnet endnu større. Så vi har egentligt valgt Carlsberg fordi det er et spændene emne, som man kan finde rigtig meget information om. Vi har valgt at tage til København, for at besøge Carlsbergs besøgscenter, vi mener at vi vil få et bedre indtryk af Carlsberg og dens historie, ved at tage ud og få stillet nogle spørgsmål og se nogle af bygningerne med egne øjne.

Vi regner med at kunne få uddybet det her emne ved at finde en masse god information på internettet og herhjemme, og når vi tager til København regner vi med at kunne få stillet en masse spørgsmål om bl.a. finanskrisen, de organisationer de støtter, som bla. er Carlsbergfondet. Vi vil også få taget nogle gode notater på besøgscenteret, så vi kan få nogle informationer som man måske ikke kan finde på internettet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver