1 / 3 sider - klik for at bladre

Danskhed og national identitet

  • Historie
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Danskhed og national identitet er en historie-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (725 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 26. juli 2010.

Redegørelse for begrebet danskhed og national identitet, belyst gennem historiske perspektiver fra blandt andre Søren Krarup og Tyge Rothe. Opgaven undersøger sprogets rolle, kongehusets betydning som samlingspunkt og præsenterer resultater fra en spørgeskemaundersøgelse om danskernes holdninger til danskhed. Den diskuterer også, hvordan opfattelsen af danskhed har ændret sig over tid.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af danskhed og national identitet med historiske og sociologiske perspektiver. Velskrevet og dækker emnet fyldestgørende.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dansk sprog
  • danskhed
  • historie
  • kultur
  • monarki
  • national identitet
  • samfund
  • struensee
  • søren krarup
  • tyge rothe

Er der delte meninger om hvad det vil sige at være rigtig dansk er, og de meninger der var dengang er nok de samme som der er i dag. Ifølge Søren Krarup er danskhed noget man fødes til, at det ikke er noget man kan blive, men noget man er. Men så er spørgsmålet, hvor mange generationer skal man så tilbage i ens slægt for at være dansk? Tyge Rothe mente, at det at være dansk var en borger i det danske rige. Enhver der var royal over for den enevældige konge, og som arbejdede flittigt til gavn for landet.

I 1776 indførte den enevældige konge loven om indfødsret. den betød, at man skulle være født inden for rigets grænser for at blive offentligt ansat. At loven kom, skyldes dog mere Christian 7.s led af sindssyge. På en udlandsrejse havde han mødt Struensee, der var god til at lindre kongens sygdom. i 1770 og 1771 var der reelt struensee, der regerende i Danmark. Så han blev udnævnt til gehejmekabinetsminister. Dermed fik han magten over lovgivningen. Struensee indførte love om pressefrihed, afskaffede tortur, sørgede for at fæstebønderne fik bedre forhold.

For danskerne har selve det at være dansk, og det danske sprog altid været noget særligt. Det er nok fordi vi er sådan et lille land, og så har vi brug for at holde sammen. Men det danske sprog er ikke hvad det har været. Vi er begyndt at bruge flere og flere engelske ord, og jeg tror at vi til sidst bliver et engelsk talende land hvis det fortsætter på denne måde som det gør nu.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver