1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'En-to-tre-NU!'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Jesper Wung-Sungs 'En-to-tre-NU!' er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse. Fylder 3 sider (636 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 26. juli 2010.

Denne rapport analyserer Jesper Wung-Sungs ungdomsroman 'En-to-tre-NU!'. Den redegør for handlingen om Jeppe og Cecilies kærlighed, Cecilies kræftsygdom og Jeppes sorg. Rapporten diskuterer også temaer som kærlighed, tab og at håndtere svære livsomstændigheder. En personlig vurdering af bogen er inkluderet.

Redaktørens vurdering
7 God
Gennemgang af Jesper Wung-Sungs ungdomsroman 'En-to-tre-NU!' med plotresumé og personlig vurdering. Kan give inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • basketball
  • en-to-tre-nu!
  • fyn
  • jesper wung-sung
  • kræft
  • kærlighed
  • sorg
  • tab
  • ungdomsroman

1. En-to-tre-NU!, Dansklærerforeningen, 2001, Jesper Wung - Sung er født 1971 på Ærø. Har siden 1998 arbejdet udelukkende som forfatter.

Udgivelser:

”To ryk og en aflevering”, noveller, Samleren, 1998

”Kender du ikke akkusativ”, roman, Samleren, 1999

”Kamelen kom til sidst”, billedbog, Gyldendal, 2000

”Og havet klapper”, noveller, Samleren, 2000

”En-to-tre-NU!”, ungdomsroman, Dansklærerforeningen, 2001

”Pelle Johns Engle”, drengeroman, Fugl, 2002

”Alamo”, billedroman, Dansklærerforeningen, 2005

”Lidt berømt, meget berygtet”, roman, Samleren, 2006

"Mænd er fra Marstal", noveller, Fugl, 2007

"Forbrydelse og Fodbold", Børnenes U-Landskalender, Danida, 2007

"Fugleskræmslet", ungdomsroman, Fugl, 2007

2. Jeppe er en rigtig god og høj basketball spiller. Han går meget op i sin sport. Han virker til tider en smule genert. Der kommer så den fest hvor han møder Cecilie. En meget flot ung pige. Hun er et år yngre end ham. Klokkerne ringer inde i ham, han er blevet forelsket. Det starter med at være et meget akavet forhold, men det bliver bedre og bedre - men der er noget hun ikke har fortalt ham?

Cecilie virker meget ivrig efter at prøve mange ting. Det virker som om hun ikke har så lang tid tilbage af sit liv. Jeppe begynder at spekulere over det.

Det kommer som et chok for ham da han får af vide at hun har kræft - ”Som at blive kastet ud for et fly uden faldskærm.” Han ved ikke hvad han skal stille op. Hun er det bedste der er sket for ham. Ja, hun er perfekt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver