1 / 9 sider - klik for at bladre

Kemi forsøgsrapport om ukendt væske, ioner, syrer, pH og elektrolyse

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 9 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kemi forsøgsrapport om ukendt væske, ioner, syrer, pH og elektrolyse er en fysik/kemi-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 9 sider (1.145 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 6. april 2010.

Denne kemi forsøgsrapport dækker en række eksperimenter og teorier inden for uorganisk kemi. Den inkluderer forsøg med identifikation af ukendte væsker, undersøgelse af ioner og det periodiske system, syrers egenskaber og ledningsevne, pH-måling samt elektrolyse af forskellige opløsninger. Rapporten beskriver forsøgsopstillinger, resultater og teoretiske forklaringer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret kemi forsøgsrapport der dækker flere centrale emner med klare forsøgsbeskrivelser, resultater og teoretiske forklaringer. God inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • eddikesyre
  • elektrolyse
  • forsøgsrapport
  • ioner
  • kemi
  • periodiske system
  • ph
  • saltsyre
  • svovlsyre
  • syrer

For at finde den ukendte væske gøres følgende:a) Hæld den første ukendte væske op i et glas. Dernæst tages PH - værdien af væsken.

b) Ståltråd dyppes i væsken og dernæst over gasbrænder.

c) Den ukendte væske hældes op i reagensglas. Dernæst tilsættes Sølvnitrat, Nitratreagens og Bariumchlorid.

Glas

PH – papir

Afbrænding

Bundfald

Stof

E

Blåt - OH-

Orange - Ca++

-

Ca ( OH ) 2

D

Rødt - H+

-

Bariumchlorid - Cl-

HCl

Resultat:

Glas 1 - E

PH - papir - blåt: OH-Afbrænding - orange: Ca++

Glas 2 - D

PH - papir - rødt: H+Bundfald - Bariumchlorid: Cl-

Kapitel 2 : Ioner

Teori:

I det periodiske system er grundstofferne delt op i otte forskellige hovedgrupper. Ottende hovedgruppe består af ædelgasser, som alle sammen har otte elektroner i den yderste bane, men He er dog en undtagelse.

Alle atomer vil gerne være ædelgasser. Derfor forsøger nogle atomer at bytte deres elektroner. F.eks. Cl17 (klor) og Na11 (Natrium). Cl17 har syv elektroner i den yderste bane. Na11 har derimod har én elektron i den yderste bane. Derfor smider Na11 dens ene elektron væk så den kan blive en ædelgas. Og Cl17 tager elektronet så den også kan blive en ædelgas. Som ion kommer de to atomer til at hedde:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver