1 / 3 sider - klik for at bladre

Fotosyntese og respiration

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fotosyntese og respiration er en biologi-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (481 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 26. juli 2010.

Denne opgave redegør for de biologiske processer fotosyntese og respiration, herunder de kemiske formler. Den beskriver et eksperiment med vandpest og BTB-indikator, der undersøger CO2-optagelse og -udledning. Opgaven diskuterer også fejlkilder og resultater fra forsøget.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for fotosyntese og respiration, suppleret med et beskrevet eksperiment og diskussion af fejlkilder. Giver god faglig inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • btb
  • eksperiment
  • fotosyntese
  • ilt
  • kuldioxid
  • mitokondrier
  • planter
  • respiration
  • vandpest

Fotosyntese er en rutine som sker når en plante/et træ op tager H20, CO2, og sol lys.

Denne proces kan dog kun foregå i dag timerne, på grund af sol lys.

Fotosyntese: H20 + CO2 + Sol lys C6H12O6 og stoffet O2 udgives ved denne proces.

Fotosyntese er uden tvivl den vigtigste biologiske proces på jorden. Man kunne jo sige: "Uden fotosyntese intet liv på jorden". Fotosyntesen er den proces hvor lysenergi fra solen indfanges og omdannes til en energiform der kan udnyttes af levende organismer. Processen udføres af grønne planter, alger og nogle få bakterier.

1. Dagen efter

Reagensglas nr.

+/-

+/- Plante

+/- Lys

BTB's farve v. start

Forventet farve v. slut

Faktisk farve v. slut

1

+

+

+

gul

rød

rød

2

+

+

-

gul

gul

gul

3

-

+

+

rød

rød

rød og gul

4

-

-

+

rød

rød

rød

5

-

-

-

rød

rød

rød

6

+

-

-

gul

gul

gul

Der er en række fejl kilder ved dette forsøg, for eksempel: dem der skulle have lys, måske stod i mørke, eller der måske ikke har været sol(regnvejr). Eller planten måske døde under processen eller, der er kommet for meget danskvand(CO2) i glassene, så planten ikke har nået at få optaget alt det CO2. eller for eksempel nr. 5 hvor der ingen ting er i, start farve RØD og forvente farve RØD, men slut farve GUL.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver