1 / 3 sider - klik for at bladre

Arbejderbevægelsen i Danmark

  • Historie
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Arbejderbevægelsen i Danmark er en historie-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (534 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 11. april 2010.

Opgaven redegør for arbejderbevægelsens udvikling i Danmark fra 1871, hvor Louis Pio stiftede Den internationale Arbejderforening. Den beskriver bevægelsens fem faser, Socialdemokratiets centrale rolle, samarbejdspolitikken under besættelsen og kampen mod kommunisterne. Afslutningsvis behandles bevægelsens ændrede fokus i dag.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, men sammenhængende redegørelse for arbejderbevægelsens historie i Danmark. Giver et godt overblik for målgruppen.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • 8. klasse
  • arbejderbevægelsen
  • arbejdsvilkår
  • dansk historie
  • fagbevægelsen
  • louis pio
  • modstandsbevægelsen
  • samarbejdspolitikken
  • socialdemokratiet
  • velfærdsstruktur

Arbejderbevægelsen begyndt i Danmark år 1871, da Louis Pio havde skrevet et blad som hed, Socialistiske blade, som gjorde opmærksom på arbejdernes usle kår. Arbejderbevægelsen er mere eller mindre et samarbejde mellem arbejderpartierne, fagbevægelsen og kooperationen.

I første fase: der var stridigheder mellem de forskellige organisationer, og deres retninger var meget forskellige. Anden fase: nu blev der fastlagt organisationsstrukturer, og Socialdemokratiet blev opbygget. Tredje fase: nu var lederen fundet for arbejderbevægelsen og det var med Socialdemokratiet i spisen. Fjerde fase: i denne fase formulerede socialdemokratiet den fremtidige velfærdstruktur, men de flyttede sig også fra den øvrige venstrefløj og derved blev bl.a. SF dannet. Femte fase: der var stor krise vedr. det økonomiske i Danmark. Men det sociale sikkerhedsnet er blevet meget bedre.

I 1871 sender Louis Pio et hæfte på gaden. Han kalder det Socialistiske Blade nr. 1, og i det fortæller han om den bundløse fattigdom industri- og landarbejdere lever under. Og de lever uden meget dårlige forhold, noget som man ikke skulle tro. Han slutter med at skrive, at han i næste nummer vil fortælle, hvad arbejderne vil gennemføre, enten det bliver med loven eller uden. Der er nogen ting i samfundet, der er så uretfærdige og forkerte, at det er i orden at bruge ulovlige midler for at ændre dem.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver