Livet i byerne - Industrialiseringen og Arbejderbevægelsen
center
center
Dansk Historie Opgave
Indholdsfortegnelse
Indledning3
Redegørelse4
Industrialiseringen4
Byarbejderne4
Byarbejdernes levevilkår5
Louis Pio5
Arbejderbevægelsen6
Analyse7
Louis Pio Målet er fuldt, 18727
Diskussion9
Konklusion10
Litteraturliste11
Indledning
Industrialiseringen startede i midten af 1700-tallet og blev adopteret i Danmark i ca. 1850 og varede frem til ca. 1920. Danmark havde ikke de energiformer og råstoffer som bruges i industri, hvilket konkluderede at industrialiseringen kom så sent til Danmark. Industriens rolle i samfundet voksede på baggrund af, at der kom nye teknologiske fremskridt, bla. Dampmaskinen. En stor del af befolkningen blev rykket fra det primære til det sekundære erhverv. Dette udlignede en stor lønforskel mellem byarbejderne og arbejdsgivere, hvilket selvfølgelig ikke var rimeligt. Derfor var der en mand ved navn Louis Pio, som gerne ville ændre byarbejdernes levevilkår vha. fagforeninger. Det kommer jeg til at fortælle om meget mere i denne her opgave.
Industrialiseringen og arbejderbevægelsens tid er også så spændene, fordi det var det som startede det mekaniske danske samfund, og ligestilling til alle byarbejdere.
I denne opgave vil jeg i hovedtræk belyse byarbejdernes levevilkår under den tidlige industrialisering og herunder kort redegøre for fagbevægelsens opkomst og udvikling i perioden ca. 1870 til 1900 med inddragelse af kilden; Program for Den Internationale Arbejderforening for Danmark 1872. Dernæst vil jeg lave en retorisk og stilistisk analyse af Louis Pios´ ”Målet er fuldt” fra 1871. Jeg vil herunder have indblik på at afdække fremstillingen af arbejdernes udfordringer. I forlængelse af redegørelsen og analysen vil jeg diskutere, hvorvidt oxg hvorfor/hvorfor ikke det lykkedes fagbevægelsen at forbedre arbejdernes levevilkår og forhold. Afslutningsvis vil jeg samle op på opgaven i en konklusion, hvorunder jeg vil besvare problemformuleringen.
Det er gratis at oprette en konto