1 / 2 sider - klik for at bladre

Mellem midnat og morgen

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mellem midnat og morgen er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse. Fylder 2 sider (1.235 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 11. april 2010.

En novelle der følger en jeg-fortæller på en natlig tur gennem byen. Oplevelser med høje benzinpriser og en sovende ekspedient fører til et uventet røveri. Historien byder på social kommentar og en ironisk slutning.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret og underholdende novelle med en klar fortælling og et ironisk twist. God til inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • benzinpriser
  • byrum
  • hverdagsfortælling
  • ironi
  • natlig tur
  • novelle
  • røveri
  • social kommentar

Det var køligt og mørkt, den sene nat jeg gik ned af Farumgade. Eller helt mørkt var det

ikke, vejen blev lyst op af to lamper der hang oppe i bygningen på den anden side af vejen. Benzin

skiltet lyste også op, men det var med et rødt stikkende lys der bare gav en lyst til at kigge væk og

gå en anden vej, og prisen hjalp nu heller ikke specielt meget. 10,67? Hvis jeg havde smadret ruden

ind til Restorante La Perla, og stjålet deres kasseapparat og stukket af med alle pengene, ville det

stadigvæk ikke være nær så meget tyveri som det de tog for benzin.

Så jeg prøvede at kigge væk fra det og gik så ned for at runde hjørnet. Jeg kiggede mig lige tilbage

en enkelt gang for at se om der var nogen. Men ligesom før ikke et øje at se, bortset fra den kat der

løb over gaden og den gule bil der holdt parkeret mellem stenbænken og træ pælen. Så

uden bekymringer fortsatte jeg min lille tur. Jeg stoppede op for at gå over vejen, men tænkte at der

nok ikke ville komme nogen kørende på dette tidspunkt. Så ugeneret skulle jeg til at gå over vejen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver