1 / 2 sider - klik for at bladre

Bestemmelse af metallers varmekapacitet

  • Fysik
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Bestemmelse af metallers varmekapacitet er en fysik-opgave fra 2009 til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (543 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne fysikrapport beskriver et forsøg med bestemmelse af specifik varmekapacitet for forskellige metaller: bly, aluminium og messing. Opgaven gennemgår forsøgets udførelse, diskuterer potentielle fejlkilder og præsenterer en konklusion baseret på de opnåede resultater. Rapporten sammenligner aluminiums og blys varmekapacitet i forhold til vand.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Fysikrapport med klar beskrivelse af forsøg, fejlkilder og konklusion om specifik varmekapacitet for metaller. God struktur og fagligt indhold.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aluminium
  • bly
  • fejlkilder
  • fysikforsøg
  • messing
  • metaller
  • specifik varmekapacitet
  • temperaturmåling
  • varmekapacitet
  • varmeoverførsel

Vi startede med, at veje 300g vand af og hælde det op i vores bæger, der var omgivet af flamingo, for at varmen ikke skulle gå spildt i forsøget. Her efter målte vi temperaturen på vandet der var 20,2°C Vi fik et bly lod på 200g. Vi havde kogt noget vand og holdt det i kog, så det hele tiden var omkring 100°C, det er i hvert fald det vi regner med i vores udregninger. Vi sænkede så loddet ned i det kogende vand i 1. min, så vil loddet vil få en temperatur på 100°C. På grund af, at den varme vandet har, vil også blive tilført loddet, så skulle vi sænke loddet i det kolde vand og banke det af først så der ikke blev tilført mere vand, og varmen fra loddet vil blive tilført til vandet, under forsøget havde vi et termometer i vandet, så vi vil kunne se når vandet og loddet havde samme temperatur, for så vil den ikke stige længere. Dette gjorde vi så med alle 3 lod typer, bly, aluminium og messing.

Der skal selvfølgelig tages højde for, at temperaturen i vandet, mellem de forskellige forsøg havde ændret sig.

Fejlkilder

Vores resultater passer ikke helt, med det der står i vores fysikbog, og vores udregninger skulle være rigtige nok, så der må være fejl under forsøget, nogle af disse fejl kunne være:

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver