Dødsstraf har jeg det meget svært med at forstå og Jeg er klart imod dødsstraf.Hvordan kan det være at nogle syntes det er ok at slå andre ihjel, fordi de har slået nogle ihjel, så gør man jo selv noget lige så slemt, og man kommer ind i en ond cirkel, hvor det er noget-for-noget princippet der styrer, og det bør det ikke være.
På den anden side kan jeg måske godt forstå, hvis en famillie lige har fået dræbt eller voldtaget en af deres børn, at de vil have hævn, de vil have han eller hun skal dræbes, det kan jeg godt sætte mig ind i, men så går der nok et stykke tid – et halvt til et helt år – og så kan man nok godt se at det er okay, at gerningsmanden sidder i fængsel, i stedet for at ligge under jorden et eller andet sted.
Noget jeg på ingen måde forstår er, at økonomisk kriminalitet straffes hårdere end vold, mord eller voldtægt. Penge har vel ikke højere værdi en liv? Men det kan man godt komme til at tro når man hører om diverse forbrydelser i tv, radio og aviser fx fik en voldtægtsmand der havde voldtaget en pige på vej hjem fra en fest tre år i fængsel mens Stein Bagger fik syv år, hvordan kan det være?
Det er gratis at oprette en konto