1 / 2 sider - klik for at bladre

Dødsstraf og strafferammer i Danmark

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dødsstraf og strafferammer i Danmark er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (513 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Opgaven diskuterer dødsstraf og strafferammer i Danmark, herunder forfatterens personlige holdning og refleksioner over hævn. Den sammenligner straffe for økonomisk kriminalitet med vold og mord, og inkluderer synspunkter fra andre unge.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velformuleret diskussion af dødsstraf og strafferammer, der præsenterer et klart standpunkt og inddrager forskellige perspektiver. God inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dødsstraf
  • etik
  • mord
  • retfærdighed
  • samfund
  • strafferammer
  • vold
  • økonomisk kriminalitet

Dødsstraf har jeg det meget svært med at forstå og Jeg er klart imod dødsstraf.Hvordan kan det være at nogle syntes det er ok at slå andre ihjel, fordi de har slået nogle ihjel, så gør man jo selv noget lige så slemt, og man kommer ind i en ond cirkel, hvor det er noget-for-noget princippet der styrer, og det bør det ikke være.

På den anden side kan jeg måske godt forstå, hvis en famillie lige har fået dræbt eller voldtaget en af deres børn, at de vil have hævn, de vil have han eller hun skal dræbes, det kan jeg godt sætte mig ind i, men så går der nok et stykke tid – et halvt til et helt år – og så kan man nok godt se at det er okay, at gerningsmanden sidder i fængsel, i stedet for at ligge under jorden et eller andet sted.

Noget jeg på ingen måde forstår er, at økonomisk kriminalitet straffes hårdere end vold, mord eller voldtægt. Penge har vel ikke højere værdi en liv? Men det kan man godt komme til at tro når man hører om diverse forbrydelser i tv, radio og aviser fx fik en voldtægtsmand der havde voldtaget en pige på vej hjem fra en fest tre år i fængsel mens Stein Bagger fik syv år, hvordan kan det være?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver