Novellen ”Sofus er læge og mor er syg” er skrevet af den danske forfatter Jens Blendstrup. Novellen foregår i et sommerhus, hvor Sofus og hans mor holder ferie. Moderen er meget optaget af sine ugeblade, og Sofus vil meget gerne have hende opmærksomhed. Drengen leger derfor læge og begynder at operer moderen.
Novellen skifter mellem at finde sted i et helt naturligt og realistisk miljø, og i en fantasiverden skabt af drengen Sofus. Man ved ikke om handlingerne virkeligt finder sted, eller om det hele er opdigtet, det minder meget om den medieverden, som novellen også skriver om. At man ikke med sikkerhed kan vide om det er fiktion eller virkelighed, det de fortæller.
Fortælleren er en alvidende fortæller, da man både får handlingen i historien, og hvad personerne tænker.
Novellen bliver fortalt i 3. Person, dette gør at vi ikke kun ser historien fra en bestemt synsvinkel.
Der foregår en dialog mellem Sofus og moderen, men dette er mere en envejskommunikation. Hvor Sofus snakker og beordrer moderen til at lave diverse ting, menes moderen bare sidder der, helt uopmærksom og bare siger. ”ja” eller ”Mmmm” Meget ligesom det måde hun opfører sig på når hun ser film, eller læser ugeblade.
Det er gratis at oprette en konto