1 / 3 sider - klik for at bladre

'Hedebølge' novelleanalyse

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Hedebølge' novelleanalyse er en dansk-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (885 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2010.

Denne opgave indeholder en analyse af Helle Helles novelle 'Hedebølge'. Den inkluderer et handlingsresumé, en detaljeret personkarakteristik af jeg-fortælleren og Søren, samt en indledende ordklasse- og sætningsanalyse. Opgaven undersøger temaer som afhængighed og identitet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Helle Helles novelle 'Hedebølge' med klar struktur, handlingsresumé og detaljeret personkarakteristik. Indeholder citater og er fagligt relevant.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • afhængighed
  • hedebølge
  • helle helle
  • identitet
  • jeg-fortæller
  • novelleanalyse
  • personkarakteristik
  • sommerferie
  • søren
  • ungdom

I sommerferien efter gymnasiet flyttede jeg ind hos Søren. Han var tolv år ældre end mig og ansat på sin fars tankstation. Lejligheden ligger klos op ad forældrenes, lige over forretningen. Det var en meget varm sommer. Jeg sov, til jeg vågnede op ad formiddagen, mat og tung i kroppen. Dynerne lugtede altid svagt af benzin. Jeg stillede mig ved vinduet og blev stående, indtil Søren opdagede mig dernedefra. Han kunne være på værkstedet eller i færd med at ekspedere en kunde, men på et eller andet tidspunkt krydsede han pladsen og fik øje på mig. Han smilede og løftede sin hånd.

2. Handlingsresumé:

Novellen Hedebølge handler om en ung pige som, i sommerferien, flytter ind hos en mand, der er tolv år ældre end hende. Det er en meget varm sommer, og jeg-fortælleren sover meget længe hver dag. Oven på huset er der en tagterrasse. Jeg-fortælleren tager meget sol deroppe. Sørens mor dyrker tomater, salat og persille i utætte zinkbaljer. Jeg-fortælleren har ikke meget tøj og heller ikke ret mange penge. Hun sidder på tagterrassen og læser romaner og løser krydsogtværs. Hun kan tit høre biler, der kører ind og ud af værkstedet.

Søren kommer op i frokostpausen og får noget at spise og drikke. Bagefter tager han sig en lur. Søren har en gammel Rover, som jeg-fortælleren gerne vil køre i, når hun får kørekort.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver