1 / 2 sider - klik for at bladre

Nyttevirkning af en elkedel

  • Fysik
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Nyttevirkning af en elkedel er en fysik-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (550 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2010.

Denne opgave beskriver et forsøg udført for at bestemme nyttevirkningen af en elkedel. Den indeholder en detaljeret gennemgang af forsøgsopstillingen, de indsamlede data og de efterfølgende beregninger af tilført og udnyttet energi. Opgaven diskuterer også afvigelser mellem målt og angivet effekt.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid forsøgsrapport om elkedels nyttevirkning med klare beregninger og diskussion af resultater. God struktur og faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • effekt
  • elkedel
  • energi
  • forsøg
  • fysik
  • joule
  • nyttevirkning
  • varme

I dette forsøg skal vi finde nyttevirkningen af en elkedel.

Vi lavede en forsøgsopstilling, hvor elkedlen var sat til et Joulemeter, i elkedlen var der fyldt op med vand.

Hvad har jeg gjort.

Jeg har målt vandets masse i kg

Jeg har målt vandets temperaturstigning i grader celtius.

Jeg har taget tid indtil temperaturen nåede op på de 100 grader

Tallene som indgik i beregningerne.

T1 (fra starten af opvarmningen) = 15,3 grader C

T2 (til slutningen af opvarmningen) = 100 grader C

Stigningen i temperatur (100 – 15,3 ) = 84,7

varmefylden af vand = 4180 J/kg x grader C

Antal sek. = 358 sek.

Vand i kg. = 1370 g / 1,370 kg

Etilført - To metoder.

Først skal vi finde ud af hvor meget energi der er tilført det elektriske apparat, og vi havde stillet en opstilling op, hvor at elkedlen var sat til et joulemeter, så vi kunne finde ud af hvor mange joule der røg igennem elkedlen. Så derfor måltes strømmen direkte igennem et joulemeter. Det er første metode.

Da vi slukkede elkedlen, da vandet var opvarmet til 100 grader, der var der gået 523300 Joule dvs. 523,3 KJ igennem joulemeteret.

Anden metode er, at kigge på elkedlensbund, hvor der står at apparatets effekt er 2000 watt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver