1 siders PDF

Dødsstraf: En personlig holdning

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dødsstraf: En personlig holdning er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (335 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 6. april 2010.

Denne opgave præsenterer en personlig holdning til dødsstraf, hvor eleven argumenterer for livsvarigt fængsel som en mere passende straf. Teksten diskuterer også dilemmaet ved selvforsvar i relation til dødsstraf og refererer til andres argumenter.

  • dødsstraf
  • etik
  • fængselsstraf
  • moral
  • personlig holdning
  • selvforsvar
  • strafferet

Går du ind for dødsstraf?[NAVN A] 14 årjeg synes ikke man bare skal have noget stød eller få en indsprøjtning hvis man har slået en ihjel, så synes jeg mere at man skal i fængsel og så leve resten af sit liv der for ellers mener jeg ikke det er en ordentlig straf. Hvis det fx var mig der havde slået en ihjel og jeg fik en dødsstraf og jeg bare skulle sidde og kigge ind i en væg til jeg døde ville jeg da meget hellere have en sprøjte så jeg forsvandt og ikke bare skulle sidde der, i et lille rum og tilbringe resten af mit liv. Eller selvfølgelig hvis det var en i min familie det var blevet dræbt af en jeg ikke kendte, tror jeg bare jeg ville sige at personen skulle dø, men når jeg så lige tænkte det igennem tror jeg at jeg ville synes at personen hellere skulle sidde og kukkelure ind i en væg resten af livet. Det tager nok mere på en fordi man kommer til at tænke på hvad man har gjord og har det så bare rigtig dårligt med sig selv og har bare ikke lyst til at leve mere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver