Fysik Rapport om Destillation af vand og sprit
Denne Rapport vil omhandle:
Formål med forsøget
Materiale liste
Beskrivelse af forsøget
Forsøgets udfald
Fejlkilder
General viden inden for emnet
Formålet med forsøget: er at udnytte de forskellige koge punkter sprit og vand har. Sprit koger ved 79 grader, og vand koger først ved 100 grader. Man skal destillerer sprit fra vand.
Materiale liste:
Jumboreagensglas
Reagensglas
Vinkelbøjet glasrør
Bægerglas, 250 ml.
Måleglas, 100 ml.
Termometer
Gummiprop ned 2 huller
Gasbrænder
Trefod med trådnet
Stativ
Sprit
Pimpsten
Tændstikker
Sikkerhedsbriller – fordi sprit er sprængfarligt :b
Beskrivelse af forsøget:
Bland 10 ml. sprit og 30 ml. vand sammen i en blanding. Hæld en lille smule af blandingen ned i en porcelænsskål. Kan blandingen brænde? Og ja det kunne den, fordi sprit er meget brandfarligt.
Byg den opstilling som er vist på tegningen, den består af: Gasbrænder, jumboreagensglas, stativ, gummiprop med to huller, trefod med trådnet, termometer, vinkelbøjet glasrør, reagensglas og bægerglas 250 ml.
Hæld ca. 30 ml. af blandingen og lidt pimpsten i jumboglasset. Opvarm forsigtigt jumboglasset med gasbrænderen, mens du følger temperaturen på termometret.
Hvad dannes der på siden af jumboreagensglasset? – Der dannes dug som består af sprit.
Ved hvilken temperatur begynder væske at dryppe ned i det lille reagensglas: mellem 80-85 grader.
Det er gratis at oprette en konto