Side 7 ? Graf og skemaer over olieproduktion, eks- og import
Side 8 ? Kildeliste
Dyre dråber
Olieprodukter er ikke en ny ting, tværtimod. Allerede 4000-5000 år før vores tidsregning brugte man sand med asfalt i, til at tætne bl.a. både, huse, kurve mm. I Kina blev der 347 f.kr hentet olie op fra undergrunden for første gang.
Mange tusinde år senere opdagede man hvilke andre ting denne klistrede, sorte masse kunne bruges til. Man opdagede metoder til at udvinde brændstoffer og andre ting til brug i dagligdagen.
Mange verdensdele stod nu med et trumfkort i deres hænder. Fattige lande blev mindre fattige da de begyndte at eksportere olien. Priserne har siden første salg, svinget op og ned, alt efter situationen i landene. Ting der kunne få prisen til at skride hurtigt til tops var krige. Der blev ødelagt oliepumper, og olien blev derfor ikke pumpet med samme hastighed som før. Derimod kan fund af nye oliekilder skabe kraftige dyk i priserne.
Siden 2003 har priserne på benzin, diesel- og fyringsolie langsomt bevæget sig opad. Det forventes at priserne i gennemsnit kommer op omkring femten kr. pr. liter i 2008. Prisen for en tønde olie lå 1/1-08 på $100.
Det er gode tider for olieselskaberne, men for bilister og folk med oliefyr bliver det en trang tid. For få år siden forbarmede man sig hvis prisen på en liter Blyfri 95 var over ni kr., men i dag skal man være heldig for at finde det til under ti kr./liter. Der er undertiden også meget snak om resurse-opslip, altså at vi løber tør for olie og andre råprodukter. Dette vil man gerne undgå sker, så man arbejder på at nedsætte forbruget en smule, så der er balance mellem fund og forbrug.
Det er gratis at oprette en konto