Dødsstraf er et hårdt ord, jeg syntes det er svært med dødsstraf. Hvis jeg skulle svare kort ville jeg sige ja, men der vil altid være undtagelser.
Efter at være vokset med en mor, der er psykolog tænker man, at ja, der er altid en grund til at nogen gør noget forkert. Hvem har lyst til at være ond og hadet? Der er jo ikke nogen, der fra fødsel har i sinde, at ødelægge verden. Det ligger ikke til vores, eller nogen andre racers, natur at udslette den. Så Hitler, Osama, Saddam, Kim, nogen vil måske sige Bush, har alle haft en oplevelse i deres liv, der har gjort dem som de er i dag.
Hvor mange havde medfølelse for Hitler, da han koldblodigt slagtede tusindvis af jøder? Ikke mange, dog havde mange medfølelse for den lille dreng, hvis far og mor døde fra ham som barn? Hvordan afgøre vi om den lille forældreløse dreng i virkeligheden burde være slået ihjel så snart han kom til verden, eller om han ikke kan gøre for det, ”han havde det jo så hårdt!”. Dette er der ingen, der er herre over, ingen kunne vide, at den lille dreng ville vokse op og blive en historisk tyran.
Det er gratis at oprette en konto