Filmen handler kort om, a ten ung mand ved navn Erik Ponti, bliver tæsket af sin stedfar.
Efter en slåskamp på gymnasiet bliver han sendt på en kostskole af sin mor, som må sælge nogle malerier for, at have råd til kostskoleopholdet. Han bliver sendt på kostskole for at blive et andet menneske. Men skolerådet forhindrer ham i at blive det. Mest fordi han ikke vil adlyde skolerådets beskidte ordre, såsom at pudse deres sko osv.
Denne opførsel kommer desværre til, at gå ud over hans bedste ven Pierre Tanguy, som også bliver sendt i ”Firkanten”, hvor han bliver tæsket.
Dette gør skolerådet for at genere Erik.
Erik gør derefter oprør og inviterer Dahlen, og hans ”gorilla”, ind i Firkanten, hvor Erik smadrer dem begge sønder og sammen.
Ligheder/forskelle:
Erik:Silverhielm:
RåRig
SlagsbrorMagtfuld
FølsomBruger unødvendig vold
MiddelklasseOnd
Kan klare sig selvAf adelig slægt
Bruger nødvendig voldFår andre til, at gøre det beskidte arbejde
Ond
Kold for autoriteter
De har begge et ondt sind
Tidshandling:
Man kan se på bilerne, tøjet, redskaber (borde, stole evt.) og selve sproget kan man høre på det ikke er nudansk. Jeg vil mene, at tiden foregår i 1960’erne.
Sympati:
Man får sympati for Erik, fordi skolerådet har undertrykt ham i meget lang tid.
Det er gratis at oprette en konto