A ~ ’ondskaben’ handler om en dreng der hedder Erik Ponti som bor i Sverige. I skolen er han med i en bande på, i skolegården slås banden med de andre drenge fra skolen. De ’driver en forretning’ hvor de stjæler plader fra pladeforretning og sælger dem til drengene i skolen.
Erik bliver smidt ud af skolen og over på en drengeskole der hedder Stjärnsberg. På den nye skole bliver han rigtig gode venner med hans værelseskammerat, Pierre, en halvtyk dreng med briller og en smule nørdet.
Erik kommer i vanskeligheder med en af de ’store drenge’ fra skole, Silverhielm, formanden for rådet. Fordi man ikke må slås på skolen, gør de nogen sindssyge ting ved hinanden og også bliver Pierre udsat for ubehagelige ting, så det kunne gå psykisk ud over Erik. Han er kold og svare igen, så Silverhielm bliver godt gal i skralden.
Han var blevet forelsket i en af skolens køkkenpiger, Marja, det er forbudt at have kontakt med skolens køkken piger. Marja vælger at tage tilbage til Finland og sender et brev til Erik på skolens adresse og så finder skolen og Silverhielm ud af at de har set hinanden og vil derfor smide Erik ud af skolen.
Det er gratis at oprette en konto